خانه / طب سنتی و گیاهان دارویی / سرطان سینه ، کاهش آن با کارهای ساده

سرطان سینه ، کاهش آن با کارهای ساده

طب سنتی و گیاهان دارویی
سرطان سینه

سرطان سینه ، مبحث این پست و این مطلب می باشد و امیدوارم این مطلب و راهکارهای که به شما داده می شود مفید بوده و باعث تقویت شما شود.

دیگر این سالها مثل سالهای قدیمی نمی باشد.با بالاتر رفتن سطح فرهنگ و سواد و دیگر اتفاقات این سالهای اخیر باعث این شده است که دیگر بیماری ها سریع تر درمان یابند.با این اتفاقات تعداد کسانی که نجات پیدا می کنند نیز افزایش پیدا کرده است.

شاید بدانید ولی برای آنها که نمی دانند می گویم که 65 درصد از زنان به طور مرتب تست ماموگرافی را انجام می دهند ولی این تست همیشه قادر به شناسایی سرطان در همه شرایط و مراحل نیست.

در این مطلب یک روش های خیلی ساده آورده شده است که اگر این عادت ها و روشها را پی ببرید دیگر نیاز نیست عذاب بکشید.

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه چه باید کرد؟

1.قطع کردن مصرف الکل

ساده بهتون بگم هرچی بیشتر الکل صرف کنید خطر سرطانتان بیشتر می شود.

2.کنار گذاشتن سیگار و دود

دود و سیگار رابطه ای مستقیمی دارند با سرطان سینه برای همین بهتون میگم اصلا فکرشم نکنید سمت این چیزها بروید.

3.کنترل وزن

چاقی و اضافه وزن یکی از عوامل خطر آفرین انواع سرطان است.

4.فعالیت زیاد

فعالیت ‌های جسمانی باعث حفظ وزن سالم و جلوگیری از سرطان می ‌شود.

5.شیردهی

شیردهی یکی از عوامل جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه است. هرچه زمان شیردهی بیشتر باشد اثرات پیشگیرانه آن بیشتر است.

  1. دوز و طول درمان با هورمون ‌های مختلف را محدود کنید.

هورمون درمانی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می­‌دهد. بهتر است درمان را با روش­‌های غیر هورمونی ادامه دهید در غیر اینصورت باید از دوز پایین داروهای هورمونی استفاده کنید.

 

  1. از محیط ‌های آلوده به اشعات رادیو اکتیو دوری کنید.

هر چند به تحقیقات بیشتری نیاز است اما برخی مطالعات ادعا می­‌کنند رابطه­‌ مستقیمی بین درمان با اشعات مختلف و انواع سرطان وجود دارد.

رژیم غذایی سالم از سرطان سینه جلوگیری می ‌کند؟

کنترل رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان ها را کاهش می دهد مانند دیابت، بیماری قلبی و سکته. برای مثال خانم­‌هایی که رژیم مدیترانه­‌ای که با روغن زیتون سالم و مخلوط آجیل ممکن است خطر کمتری در ابتلا به این سرطان داشته باشند.

 

آیا رابطه ‌ای بین قرص ‌های پیشگیری از حاملگی و سرطان سینه وجود دارد؟

تحقیقات نشان داده است که قرص های پیشگیری از حاملگی مخصوصا آنهایی که دوز بالای دارند تا حدودی نقش ابتلا به سرطان را بالا می بنرد.

عوامل خطر آفرین سرطان سینه ، خطرات دائمی و اثبات شده:

۱. جنس و سن

بزرگترین عامل خطر ابتلا و توسعه این سرطان ، زن بودن است. مانند دیگر بیماری‌ها، خطر ابتلا به این سرطان با افزایش سن بیشتر می ‌شود. در میان سه زن مبتلا شده، دو زن در رده سنی ۵۵ سال و بالاتر قرار دارند.

۲.ژنتیک

ژنتیک ، یک عامل مهم می باشد چون ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان سینه به وراثت ربط دارد.این روش از طریق ژن‌های غیرمعمول و ناقص که از والدین به کودکان منتقل می‌شوند، ایجاد می‌شود.

۳. تاریخچه خانوادگی

خانم ‌هایی که سابقه سرطان سینه در خانواده آنها وجود داشته است خطر بیشتری در ابتلا به سرطان سینه دارند. اگر اقوام نزدیک شما (خواهر، مادر، دختر و …) دارای این نوع سرطان هستند پس خطر شما دو برابر می‌ شود.

۴.سابقه قبلی سرطان سینه

اگر علائم سرطان را داشته باشید یا قبلاً سرطان در یک سینه ایجاد شده باشد، ۳ تا ۴ برابر احتمال بروز و توسعه سرطان در سینه دیگر وجود دارد یا حتی ممکن است در قسمت‌های دیگر همان سینه مبتلا شده دوباره سرطان ایجاد شود

۵. نژاد

زنان سفید پوست نسبت به زنان سیاه پوست بیشتر به این سرطان مبتلا می ‌شوند.

۶. تشعشع و پرتو افشانی

اگر سابقه تشعتشع و پرتوافشانی اشعات مختلف به سینه برای درمان انوع مختلف سرطان‌ها (نه سرطان سینه) را دارید، نسبت به درصد متوسط خانم‌های جامعه خطر بیشتری در مبتلا شدن به این سرطان دارید. اگر در دوران جوانی از اشعات و لیزر برای درمان جوش و لکه‌های صورت و بدن استفاده کرده باشید در بزرگسالی و میان سالی درصد خطر ابتلای شما به این سرطان افزایش می‌یابد.

۷. اضافه وزن و چاقی

مقایسه اجمالی در خانم‌های مبتلا شده به سرطان سینه مشخص می‌کند درصد خانم‌های چاق نسبت به خانم‌های لاغر و وزن استاندارد بیشتر است. این اتفاق مخصوصاً در سن میانسالی به بعد بیشتر اتفاق میافتد.

۸. تاریخچه قاعدگی

خانم‌هایی که دوران قاعدگی را زودتر از سن ۱۲ سالگی تجربه کرده باشند خطر بیشتر ابتلا به این سرطان را دارند. این موضوع در مورد خانم‌هایی که بالاتر از سن ۵۵ سالگی وارد فاز یائسگی می‌شوند نیز صدق می‌کند.

۹. تاریخچه بارداری

خانم‌هایی که دوره بارداری را کامل پشت سر نگذاشته باشند یا اولین فرزند آنها بعد از سن ۳۰ سالگی متولد شده باشند نسبت به خانم‌هایی که اولین بارداری آنها قبل از سن ۳۰ سالگی باشد بیشتر به این سرطان مبتلا می‌شوند.

۱۰. تاریخچه شیردهی

شیردهی خطر سرطان را کاهش می ‌دهد مخصوصاً در خانم‌هایی که بیشتر از ۱ سال شیردهی را ادامه داده باشند.

درباره‌ی docweb

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *